„BENKSIS. Nelegalaus meno iškilimas“ 
(Banksy and the Rise of Outlaw Art)
Žiūrėkite kino teatruose nuo 21.08.2020


   


Didžioji Britanija, 2020
RežisavoElio Espana
Scenarijaus autoriai: Elio Espana
Trukmė
: 112 min
Žanras: dokumentika
Vaidina: Banksy, Felix Braun, 
Claire de Dobay Rifelj, Ben Eine, 
Will Ellsworth-Jones, Kelly 'Risk' Graval, 
Mark Holgate

IMDb

Benksis. Žymiausias mūsų dienų meno chuliganas.
Net ir visiškai menu nesidomintys žmonės greičiausiai yra girdėję Benksio (Banksy) vardą. Iki šiol anonimu sugebėjęs išlikti vaikinas savo veiklą pradėjo prieš 30 metų Bristolio mieste. Tuomet jis tebuvo vienas iš daugybės graffiti menininkų, tačiau būtent jam buvo lemta pakeisti meno pasaulį.

Pirmą kartą apie Benksį plačiau buvo imta kalbėti 1999 m., kuomet Bristolyje ant vieno namo sienos jis išpurškė freską „The Mild Mild West“, vaizduojančią pliušinį meškiuką, metantį Molotovo kokteilį į tris riaušių policininkus. Tais metais vietos policija itin griežtai kovojo prieš muzikiniuose vakarėliuose dalyvaujantį neformalų jaunimą, kartais nevengdama pasitelkti ir jėgos. Benksio freska buvo taikus ir taiklus atsakas į tų dienų įvykius.

Pamažu Benksis ėmė garsėti kaip itin savitą ir lengvai atpažįstamą braižą turintis menininkas. Jo grafičiai išsiskyrė antikarinėmis ir antikapitalistinėmis idėjomis, taikliomis metaforomis, dažnai pateikiamomis su gera humoro doze. Visuomenės kraują kaitino ir tai, kad menininkas griežtai saugojo savo tapatybę ir buvo nenuspėjamas: jo darbai netikėtai atsirasdavo jau ne tik Bristolyje, bet ir Londone, Naujajame Orleane ar Vakarų Krante.

Pastaraisiais metais didžiausią atgarsį sukėlė su Benksiu susijęs 2018 m. įvykis „Sotheby‘s“ aukcione Londone. Tų metų spalio 5 dieną paskutinė aukciono prekė buvo oficiali Benksio darbo „Mergaitė su balionu“ reprodukcija. Naujasis šeimininkas už paveikslą nepagailėjo 1,04 mln. svarų sterlingų. Tačiau vos tik aukciono vedėjas trim plaktuko dūžiais paskelbė nugalėtoją, paveikslo rėmai suūžė ir piešinys ėmė slinkti žemyn, virsdamas supjaustytomis popieriaus juostelėmis.

Šiuo metu – garsiausias gatvės meno atstovas pasaulyje, Benksis jau užsitarnavo vietą istorijoje kaip žmogus, kurio kontroversiškas, nelegalus politinis ir socialinis menas bei nutrūktgalviški išpuoliai provokuoja diskusijas ir skatina mąstyti žmones visame pasaulyje. Išsamus pasakojimas apie jo istoriją bei reti interviu su pačiu menininku-anonimu leis iš arčiau pažvelgti į maištininką iš Bristolio ir jo kelią nuo paprasto gatvės chuligano iki naujos meno rūšies iškilimo ir jaunimo revoliucijos simbolio.

Išsamus dokumentinis filmas apie meno ribas pakeitusį grafitininką „BENKSIS. Nelegalaus meno iškilimas“ Lietuvoje pradedamas rodyti rugpjūčio 21 dieną.

Filmas anglų kalba su lietuviškais subtitrais.
BestFilm.eu Logo